Košík: 0

Spolu: €0.00

5 vecí, ktoré vás prekvapia po príchode na Bali

Bali. Najznámejší zo 17 000 ostrovov v Indonézii. Veľkolepé horské scenérie, tropické pláže, posvätné chrámy, ľudia, kultúra a tradície, slávne miesta na surfovanie, populárne potápačské lokality. Toto všetko a mnoho ďalších vecí robí tento ostrov vzdialený od Slovenska viac než 11 000 km nezabudnuteľným miestom.
Dnes by som Vám chcela priblížiť zopár faktov, ktoré Vás po príchode na ostrov Bohov zaručene prekvapia. 

1.     Doprava 

Doprava na Bali je jedným slovom šialená. Jazdí sa tu po ľavej strane. Ľudia na presúvanie používajú hlavne skútre. Sú praktickejšie a dostanete sa nimi všade a podstatne rýchlejšie ako na aute. Pokiaľ si myslíte, že je skúter maximálne pre dve osoby, ste na omyle. Na Bali skúter odnesie aj celú rodinu vrátane psa. Odnesie obrovský náklad niekoľkokrát väčší ako skúter samotný.

Cestné označenia, semafóry tu samozrejme nájdete. V praxi tu však neplatia žiadne pravidlá. Uvidíte ísť motorky v protismere? Žiadny problém. Každý sa prispôsobí a všetko je v poriadku. Rýchlostné limity tu neexistujú. Doprava tu napriek tomu funguje prekvapivo zorganizovane. Nenájdete tu nervóznych ufrfľaných vodičov, žiadne konflikty na ceste, trúbi sa len za účelom upozornenia, že práve niekto prechádza a máte dávať pozor. Áno pozor si treba dávať dvojnásobne, nie sme na tento štýl jazdy zvyknutí a trvá nejaký čas, kým sa naučíme balijskej ľahkosti na cestách.  

doprava balijpg

 

2.     Ľudia

Nebudem klamať, ľudia na Bali sú zatiaľ najmilšie stvorenia, aké som v doterajšom živote stretla. V ich očiach vidieť skromnosť a ľudskosť. Sú známi svojim úsmevom, pohodovou povahou. Čo je však najdôležitejšie, ten úsmev nie je hraný pre turistu. Je úprimný.

Napriek tomu, že žijú veľmi skromne v porovnaní so západnými krajinami, vždy si nájdu dôvod na úsmev. Ich bohatstvo nájdete niekde inde. Balijčania sú mierumilovní a ľudí z iných krajín s iným vierovyznaním vítajú s otvorenou mysľou a náručou. Ani jediný raz som tu nevidela ľudí hádajúcich sa, alebo kričiacich po sebe.

Pre miestnych ľudí je najdôležitejšia rodina a duchovný život, náboženstvo. Žijú a fungujú v komunitách, navzájom si pomáhajú. Snažia sa na svet pozerať pozitívne. Miestni ľudia tu veria na karmu a podľa toho sa snažia taktiež správať. Samozrejme ako všade, aj tu sa nájdu výnimky.

 

balinese-children-costume-1338146jpg

3.     Peniaze

Aj vy ste vždy dúfali, že sa raz v živote stanete milionárom? Na Bali nie je problém. Stačí si zameniť cez 60,- Euro a je to tam. Ste milionár! Platí sa tu indonézskou rupiou a väčšinou teda chodíte naozaj s tučnou peňaženkou, keďže jedno euro môžete mať v niekoľkých bankovkách. Na Bali budete rozhadzovať desaťtisíce, státisíce a milióny.

A ako je to naozaj s utrácaním? Všetko záleží od vás. Môžete mať večeru za euro, alebo za niekoľko desiatok eur. Najete sa dobre aj na jednom, aj na druhom mieste. To isté platí aj o ubytovaní, o službách, obchodoch, atrakciách. Voľba je na vás.


money-3431770_1920jpg 


4.     Ceremónie a náboženstvo

Prvá vec, ktorú si všimnete, sú všadeprítomné obetinky na uliciach. Balijčania si nimi každý jeden deň uctievajú svojich Bohov, dobrých aj zlých. Aj keď je v Indonézii hlavným náboženstvom islam, na Bali vyznáva 90% populácie hinduizmus. Ceremónie tu môžete zahliadnuť na uliciach bežne, balijčania oslavujú radi a často.

Ceremóniu si zaslúži aj novopostavený dom, alebo čerstvo kúpená motorka, spln mesiaca a mnoho mnoho ďalších iných príležitostí. Každopádne vždy s obdivom sledujem farebne slávnostne oblečených ľudí, ako oslavujú život. Tradíciám sa tu nevyhnú ani deti, od malička sú zapájané do všetkých obradov.

 ruben-hutabarat-1171245-unsplashjpg


5.     Pláže

Pri predstave balijskej pláže sa vám možno vybaví kryštálovo priezračná voda s bielym pieskom, niečo v štýle Maledív? Možno vás sklamem, ale Bali je vulkanický ostrov, biely piesok ako múka v týchto končinách nenájdete. Čierny však úplne bežne. Pláže sú tu rozmanité, krásne ktoré vám vyrazia dych, aj tie menej krásne. S bledým pieskom a opicami, aj s čiernym vulkanickým. S veľkými vlnami stvorenými na surf, aj takmer žiadnymi vlnami vhodnými aj pre deti.

Každý si vie vybrať to svoje. Čo mňa osobne veľmi prekvapilo, boli smeti, ktoré niekedy vymýva oceán. Indonézia s tým má bohužiaľ veľký problém. Plastu je tu veľa a aj keď sa mnohí snažia pláže upratovať, je stále čo robiť. Našťastie už existujú organizácie, ktoré sa čistením a edukáciou intenzívne zaoberajú.

Indonézia s jej 17 000 ostrovmi a s viac ako 265 miliónmi obyvateľmi je po Číne druhým najväčším spotrebiteľom plastov. Preto Indonézia minulý rok prišla s akčným plánom zbaviť sa 70% odpadu v ich vodách do roku 2025. Zákaz sa vzťahuje aj na nákupné tašky, polystyrén a slamky, ktoré majú byť do polovice roka 2019 úplne nahradené zdravšími alternatívami.


levi-morsy-41707-unsplashjpg

Možno Vás tento článok prinesie o krok vpred navštíviť tento ostrov, ak ste tak zatiaľ neurobili. Pre mňa to bola láska na prvý pohľad a našla som tu veľa vecí, ktoré som nikde inde na svete nevidela. 
komentáre na blogu cez Disqus