Košík: 0

Spolu: €0.00

Iný svet

Bali je ostrov plný prekvapení. Prekvapí vás nádherná príroda, kultúra; úprimne priateľskí, pokorní, skromní a duchovne založení ľudia, no a v neposlednom rade ich zvyky a ich odlišný spôsob života.

Balijské deti sa v prvých 3 mesiacoch života všade nosia. Keďže sú považované za malých anjelov, nie je dovolené, aby sa prvé tri mesiace dotkli zeme. Keď príde čas dotknúť sa zeme, koná sa veľká ceremónia. Na Bali sa verí, že po narodení dieťaťa je dieťa sprevádzané a ochraňované štyrmi strážnymi anjelmi. Títo anjeli sú okolo dieťaťa do jeho štvrtých narodenín.

Nájdete tam množstvo ľudí s menom Wayan, Made, Nyoman alebo Ketut. Väčšina ľudí sa nazýva práve takto, či už je to žena alebo muž. Znamená to jednoducho ‘prvorodený’, ‘druhorodený’, ‘treťorodený’ a ‘štvrtorodený’.

Niektorí ľudia radi prelamujú ľady rozhovormi o počasí. Balijčania na to idú priamo a pýtajú sa osobné otázky. Je to jednoducho spôsob prejavenia záujmu o osobu, ktorú stretli. Hlavne ľudia okolo 20 rokov sa radi pýtajú na to, či ste vydaté alebo ženatý, či máte deti. Otázky na rodičov, súrodencov, prácu a peniaze sú taktiež v kurze.

Jeden deň v roku sa celý ostrov doslovne vypne a zostáva v tichu. Sviatok Nyepi, čiže balijský nový rok sa oslavuje v úplnom tichu a výlučne doma. Všetko sa zastaví, nikto neopúšťa svoje domovy vrátane turistov a ich hotelových izieb, ulice sú úplne prázdne a v tento deň na Bali nepriletíte ani z Bali neodletíte. Letisko je zatvorené tiež. Balijčania oslavujú tento sviatok doma v tichosti meditáciami a modlitbami.

Tento ostrov má v sebe mágiu, osobitosť a keď sa vám raz dostane pod kožu, budete sa chcieť vracať stále. Po prípade tam budete chcieť zostať už navždy.

komentáre na blogu cez Disqus